

Sterylizacja i kastracja
Cele sterylizacji i kastracji zwierząt:

- Ograniczenie bezdomności zwierząt, pamiętajmy o tym jak wiele ich czeka w schroniskach,
- Ochrona przed ropomaciczem suk i kotek,
- Bardzo duża ilość wypijanej wody,
- Posmutnienie,
- Apatia,
- Zmniejszony apetyt,
- Zaczerwienienie spojówek,
- Podwyższona temperatura ciała,
- Ochrona przed nowotworem gruczołu mlekowego u suk i kotek oraz czynnościowemu lub nowotworowemu rozrostowi prostaty u psów.
- Zmniejszenie występowania niektórych chorób zakaźnych przenoszonych podczas kopulacji (np. białaczka kotów),
Ropomacicze to choroba, która może się przytrafić każdej suczce czy kotce, bez względu na jej wiek, ogólną kondycję oraz na to, czy miała potomstwo, czy nie.
Nieleczone ropomacicze zazwyczaj prowadzi do śmierci zwierzęcia.
Choroba ta może mieć postać otwartą lub zamkniętą. W przepadku tej pierwszej właścicielowi łatwiej jest rozpoznać, że coś złego się dzieje z jego zwierzęciem – obserwowany jest wypływ z dróg rodnych samicy. Przy ropomaciczu zamniętym – tego wypływu nie ma. Ropna wydzielina gromadzi się wewnątrz macicy, która może być bardzo dużych rozmiarów.
Inne objawy ropomacicza:
Najnowsze badania dowodzą, że wczesna sterylizacja zwierząt niemal w stu procentach chroni je przed tymi groźnymi chorobami. Im później wykonuje się zabieg, tym jego funkcja ochronna jest mniejsza.
Niesterylizowane kotki i suki, oraz poddawane antykoncepcji hormonalnej są zdecydowanie bardziej narażone wystąpienie guzów gruczołu mlekowego. Guzy te są niejednokrotnie złośliwe oraz mogą dawać przerzuty do innych narządów i powodować śmierć zwierzęcia.
